Distanční psychohygiena

Distanční psychohygiena

10.2.2021 | Ing. Ivana Zemanová

CO VID1 9 (-tero) aneb
CO VID1 9 (vlastně víc našich našich studentů, ale to by nevypadalo tak hezky)
aneb jak se nezbláznit z distanční výuky ...

1. Každý den začít večer. To jako den předem. Připravit si nějaký plán (nejlépe co nejpodrobnější, ale bude stačit i rámcový) – nazvěme ho třeba TO DO LIST (vaši učitelé ho znají jako RVP ), kde si rozvrhnete, co byste měli příští den dělat a čeho dosáhnout tak, abyste večer nezjistili, že jste den zase proflákali (i když to taky není někdy špatné).

2. Tak a teď začínáme naostro. Je dobré otevřít oči o něco dříve, než začne samotná výuka, abyste se stihli převléknout z pyžama – potom se vám leze hůře nazpátek do postele, provést ranní hygienu – je dobré, když člověk voní i sám sobě, hezky se upravit – učesat, vyčistit zuby a jak říkáme „namalovat na ksicht obličej“.

3. Snídaně. Není dobré začít výuku s prázdným břichem. Mohlo by se stát, že náš mluvený projev, třeba z anglického jazyka je provázen nepříjemnými zvuky žaludku, hlásícího se o svůj příděl. Stačí podle zvyku i něco drobného, a hlavně se napít, případně si připravte něco na velkou přestávku.

PS: Nebudete vytáčet vyučující odbíháním do kuchyně pro něco malého na zub.

4. Teď to hlavní - vzdělávací proces. Je dobré si připravit místo, kde budete výuku trávit – uklidit stůl, připravit počítač, učebnice a sešity a hlavně mikrofon !!!. Taky si vyvětrejte, lépe se vám bude myslet a hůře usínat.

PS: Zkuste odolat vábení postele. Pokud se vám to přeci jen nepodaří, tak si aspoň v posteli sedněte.

5. Využijte velkou přestávku na lehnou svačinu, vyvětrejte a zkuste se trochu protáhnout – můžete využít třeba TV February challenge.

6. Po skončení dopolední výuky pořádně a zdravě poobědvejte, hlavně v klidu a v pohodě, žádný kvalt a stres. Máte-li chuť, je čas na šálek čaje či kávy, případně i na malé zhřešeníčko v podobě něčeho sladkého – můžete si to třeba odůvodnit tím, že je potřeba dodat ztracenou energii.

7. Hbitě do pohybu. Vyhraďte si čas na aktivní pohyb, u kterého se alespoň trochu (nebo i hodně) zadýcháte a zapotíte – rozvazování tkaniček u bot se do toho nepočítá . V této době bohužel moc možností nezbývá, cvičení u televize, v domácí posilovně, rychlá chůze venku atd. Pro zvýšení pozitivní motivace, můžete přizvat negativního kamaráda, kamarádku, přítele, přítelkyni nebo vyhecujte rodiče – zde jsme se snažili být genderově vyvážení.

8. Snažte se maximálně komunikovat s kamarády, sourozenci, rodiči, prarodiči! V nejhorším případě si pokecejte s prodavačem v obchodě . Ideálně face to face, k tomu se hodí například vycházky, venčení psa i různé společenské hry. Zkuste i na této době najít něco pozitivního. Najděte si zábavy, na které vám dříve nezbýval čas – čtení, vaření, pletení, modelaření, hra na hudební nástroj – brnkání na nervy rodičů v tomto případě raději vynechte.

9. Vidíte to -  a je večer. Čas na lehkou večeři – nepřežeňte to, ať se vám dobře spí, večerní hygienu – nezapomeňte z hlavy smýt obličej, a hlavně včas spát, ať se vám chce ráno vstávat, opět vás čeká náročný den.

PS: Nezapomeňte na TO DO LIST na další den.

(10.) Úplně jsme zapomněli na učení. Věříme, že se vám ho podaří někam vtěsnat, ať máme nejen spokojené studenty, ale i učitele.

Děkujeme všem studentům za jejich poznatky a názory, snažili jsme se je využít pro zpracování následujících pokynů.

PS: Všimněte si, že v bodech 6. a 9. se nevyskytuje počítač ani telefon. Zkuste se odpojit a dělejte vše naživo. A hlavně udržujte pozitivní mysl a úsměv na tváři.

Za tým Tradingu se pokusil shrnout Martin Klejch