Zahraniční stáže - Maďarsko

Budapešť : dvě úžasná města v jednom

Mohlo by se zdát, že Buda a Pešť se spojily jenom proto, aby nabídly návštěvníkům víc zážitků. Lázeňský veget na každém rohu, lahůdky, které berou dech, památky z dob Rakouska-Uherska i připomínky moderních dějin. To všechno našli ve školním roce 2023/24 naši stážisté v pestré směsi, kterou servíruje maďarská metropole.
 
A jak je to možné?
 
Protože jsme podepsali smlouvu s dalším zahraničním partnerem, tentokrát z Maďarska. ????✍️
First Central European Benefit Association (1CEBA) jako člen European Training and Education Network (ETEN) přijaal 2 naše studenty na dlouhodobou a 12 studentů na krátkodobou mobilitu.
 
 
buda
 
 
Zároveň jsme poslali do Maďarska dva učitele, jednoho jako doprovodnou osobu a další na shadowing. 

Budapešť nejde NEMILOVAT

Když se studenti dozvěděli, že pro letošní pracovní stáž v rámci programu ERASMUS+ jsme vybrali Budapešť, byli po pravdě trochu zklamaní. Přece jen minulé destinace-Londýn, Barcelona, Milano nebo Vídeň-zněly honosněji. Už ale po pár dnech bylo jasné, že Budapešť si získá srdce každého návštěvníka.

Dva naši studenti vybaveni odvahou, dobrou znalostí angličtiny a chutí zkusit nepoznané, se do hlavního města Maďarska vypravili na tříměsíční stáž úplně sami již v únoru. Pracovní pozice měli zcela odlišné. Zatímco Martin pronikal do role recepčního v hotelu Aria*****, Adam svoji stáž absolvoval ve společnosti, která se stará o zázemí studentů z celého světa, kteří přicházejí do Budapešti za prvními pracovními zkušenostmi. Pozitivní ohlasy od kluků byly každý týden tak skvělé, že jsme se i přes „lechtání v břiše“ hrozně moc těšili.

A tak první květnovou neděli vyrazilo 12 studentů vlakem vstříc novému dobrodružství. Na nádraží je už vítal Adam, který po deseti týdnech rád viděl známé tváře a stal se jejich průvodcem v prvních dnech. Všude usměvaví Maďaři, útulný hostel 5 minut od metra, 10 minut od McDonaldu, typické maďarské večeře, čerstvé snídaně z místního pekařství-to vše byl příslib hezkého pobytu.

V pondělí se studenti se seznámili se svým pracovištěm. Spolupracující firmy měly různá zaměření, ale všichni studenti získávali nové zkušenosti především v ekonomické oblasti. Někdo pracoval v Kulturním centru, další v Domě hudby, ve Sportovním centru, cestovní kanceláři, ale i ve velkoobchodě s potravinami. Komunikačním jazykem byla samozřejmě angličtina.

Já jsem do Budapešti přijela až druhý týden, a to na shadowing. Musím přiznat, že jsem překvapovala vedoucí pracovníky jednotlivých firem plynulou maďarštinou, což nikdo samozřejmě nečekal, a tak jsem si hned získala jejich náklonnost. Další dny se nesly v pracovním duchu, ale nemějte obavy, zbylo nám každý den dostatek sil na objevování krás města.

O víkendu jsme pěšky prošli nejznámější památky od Budínského hradu, přes Rybářskou baštu až k Bazilice sv. Štěpána. Vycházku jsme zakončili v Muzeu financí, kde přes prvotní obavy nakonec všichni podlehli interaktivním hrám v oblasti peněz a obchodování, navrhli si vlastní bankovku a užili si pěknou hodinku ve světě financí. A jestli znáte Gellertův vrch na břehu Dunaje, tak vězte, že skrývá nejen kostel ve skále, ale čerpají se z něj i čtyři léčivé prameny do čtyř termálních léčivých lázní. V menší skupince jsme zakusili atmosféru 16. století v tureckých lázních a dopřáli si léčivé koupele. Poté jsme si v moderním křídle na střeše lázní v panoramatickém bazénu užívali výhledy na Dunaj, mosty, projíždějící lodě a celou starou Pešť. V průběhu 14 dní jsme nezapomněli navštívit ani místní hospůdky, kavárny, pizzerie a tržnice.

Musím konstatovat, že zahraniční pracovní zkušenosti jsou k nezaplacení. Studenti si pracovali v mezinárodním prostředí, procvičili si odbornou terminologii v cizím jazyce, zlepšili si svoje komunikační dovednosti, poznali kousek nové kultury, životního stylu a zvýšili si sebevědomí. Velikou radost mám z kladných ohlasů z jednotlivých firem, o čemž svědčí i fakt, že oběma stážistům na dlouhodobé mobilitě, Martinovi a Adamovi, byla nabídnuta práce během letních prázdnin.

Ing. Sylvia Řiháková

bud

 

Budapešť - jak jsme obstáli na dlouhodobé mobilitě?

Nejprve jsme poslali do Budapeště dva studenty - Martina a Adama -  na dlouhodobou mobilitu. Tři měsíce prý utekly jako voda a kluci se vrátili nadšení. Ale my jsme nadšení také, protože jsme na oba obdrželi úžasná hodnocení. Posuďte sami:

MARTIN
Martin worked as a front office agent. Initially he was introduced to the general basis of hotel operations – welcoming of guests, assisting with luggage, the facilities of the hotel –spa- meeting guest’s needs in the form of concierge service.
From the get to go he showed immerse confidence in greeting customers within the borders of quality requirements using the given operational system. His responsibility was to be in contact with several departments of the hotel including housekeeping to make sure guests occupy their assigned rooms in the desired cleanliness and with the desired amenities.
During guest’s stay he also had to ensure their comfort in terms of answering calls in timely manner, offering them transfer services if needed and offering ideas for restaurants- fulfilling the duty of the concierge. As to gain insight of the bell man’s way of handling luggages he also spent some time with the londineers. For the same reason he was placed at the spa for a period of time.
In these three months he gained knowledge of most facilities of Aria Hotel providing a base for future career path.
Ária Hotel annually accommodates numerous interns, among whom Martin distinguished himself as one of, if not the best. Demonstrating an unwavering work ethic, Martin exhibited a penchant for diligently completing tasks and proactively seeking additional responsibilities. His dedication extended beyond the confines of his scheduled shifts, as he readily volunteered to extend his working hours when necessary. Remarkably adaptable, Martin displayed a willingness to undertake diverse roles within the establishment without complaint.
Adept in interpersonal communication, Martin garnered admiration from both colleagues and guests alike. Throughout his three-week tenure, he progressively honed his communication skills, evolving into a more confident and proficient communicator with each passing day. By the conclusion of his placement, Martin adeptly navigated the daily operations of the hotel with self-assurance, showcasing considerable growth in his comprehension of hotel management principles.
Notably, Marti assimilated invaluable intangible skills, such as the art of guest relations and fostering harmonious relationships irrespective of linguistic barriers. Possessing a commendable demeanor and a collaborative spirit, Martin consistently demonstrated his ability to function effectively within a team dynamic. Beyond his professional performance, Martin's amiable personality left a lasting impression, with colleagues expressing genuine regret at his departure and affirming his affability and congeniality.
Martin was well liked by guests and by his colleagues as well. Always was very punctual, professional, and knowledgeable to the point that the management of the hotel would gladly work with Martin in the future. They see a bright future in front of him.
 
Mar
 
ADAM
Adam spent three months with us as a professional trainee. During this time, he was mainly involved in the everyday life of the office. He helped with basic tasks such as archiving, photocopying, scanning, or purchasing, and over time we were able to entrust him with more and more things. After a while, he managed social media completely alone. He solved any task we asked him to do and handled them to the best ability. He was very helpful and always looking for new ways to help. He is reliable, wants to improve and is hardworking. He works quickly and is motivated. He corrects his mistakes quickly and does not make the same mistake twice, he learns quickly and has a quick perception.
He speaks excellent English. He performs the tasks assigned to him conscientiously.
During his internship, he developed a lot in the following areas. Precision. It's definitely his hard skill, but he's gotten even better at it. Visual sense. During the creation of social media posts, his sense developed a lot, he uses the many tools of Canva with confidence and knows Meta business page. Communication. After a while, he confidently led the check-in and check-out, helped the groups, found his voice with the guests. He also joined the life of the office and let us see his informed, humorous and sociable side.
We got to know him as a good and useful team member. As a colleague, I would gladly recommend him.
 

ada
 
 
It was a pleasure to meet both of them. Thank you for your trust and for choosing us, as the organizers of their mobility.
Kind regards,
Viktor Réka
Office Manager

 

Budapešť - krátkodobá mobilita

 

 

 

KM

 

KATKA

V neděli po příjezdu do Budapešti nás ubytoval náš kamarád Adam. Ukázal nám, kde si vyzvednout snídaně a večeře a jak to tady vlastně funguje.

Další den jsme po snídani měli meeting s organizací CEBA a dozvěděli jsme se, kde budeme pracovat. Mě ten den měla “na starost” Timea - slečna, která pracuje právě pro CEBU. Zavedla mě do práce, seznámila s kolegy, ukázala jak tu funguje MHD a provedla mě městem. Zbytek dne jsme měli volno.

Od úterý už jsme ale všichni pravidelně chodili do práce. Já pracovala ve firmě Continental Travel, která má kancelář spojenou s jejich partnerskou firmou Active Tours, kde jsem občas také vypomohla. Pracovala jsem každý den 6h, převážně na počítači (práce s MS Office, třídění e-mailů, sociální sítě, …). Často se mi do rukou dostali ale i faktury a různé firemní dokumenty - ať už v rámci třídění, výpomoci s plánováním nějaké akce, nákupu pro firmu, nebo například při doručování věcí klientům/partnerům, což bylo takové malé ozvláštnění práce, které jsem si vždy užila. Kdo by přeci chtěl sedět celý den zavřený v kanceláři, když má možnost se na chvíli “provětrat” venku a poznat město i trochu jinak.

Nikdo z nás tu ovšem nebyl jen za prací, všichni jsme chtěli také poznat nová místa, lidi, jídlo, kulturu a hlavně si to tu užít. A proto většina z nás, včetně mě, trávila veškerý volný čas běháním po památkách, kavárnách, parcích či jiných zajímavých místech ve městě se svými přáteli.

Myslím, že můžu říct za všechny, že jsme si to tu moc užili a velmi si vážíme této příležitosti, kterou nám škola dala.

 

Kaťa

 

ALEX, VERČA, RÓZA

Náš dvoutýdenní pobyt v rámci programu Erasmus+ v Budapešti byl neuvěřitelnou cestou plnou učení a zábavy. Měli jsem tu čest pracovat v Budapešťském kulturním centru (BMK), kde jsme pozorovali a zapojovali se do živé kulturní scény tohoto krásného města.

První týden: Po příjezdu nás vřele přivítal personál BMK. Poskytli nám podrobnou prohlídku centra, představili různým oddělením a lidem, kteří tam pracují. Jedním z vrcholů prvního týdne byla naše exkurze do oblasti Soroksár. Navštívili jsme jejich kulturní centrum a získali blízký pohled na jejich aktivity.

Druhý týden: Druhý týden přinesl praktický projekt, který byl odvážný i náročný. K rukou jsme dostali kameru, se kterou jsme vyrazili do ulic natočit kratké video. Úkol natáčet město nám umožnil vidět Budapešť z nové perspektivy, ocenit její architekturu a lidi. Skutečný test přišel, když jsme začali stříhat natočený materiál. Co se zpočátku zdálo jako jednoduchý úkol, se proměnilo v časově náročný proces. Nicméně díky vytrvalosti a týmové práci se nám podařilo vytvořit video, na které jsme byli hrdí.

Alex

RADIM

Pracuji v House of Music. Celý dům vyzařuje pozitivní a mladou energií. Všichni tu umí skvěle anglicky a cítím, jak se mi angličtina zlepšuje každým dnem.
První týden jsem pracoval na recepci a musím říct, že tu mají skvělý kolektiv a okamžitě mě do něj zařadili. Bylo to pro mě něco úplně nového, ale myslím, že jsem si zvykl téměř okamžitě. Hned první den mne provedli celým domem a vyzkoušel jsem si vše, co může dům nabídnout.
Druhý týden byl velice chaotický kvůli nové expozici, tudíž jsem několik dní pracoval v kanceláři, kde jsem pomáhal s finální přípravou. I zde jsem se naučil spoustu nových věcí, například jak pracovat s photoshopem.
Ve volném čase jsem stihl projít vše, co mne zajímalo a na některých místech jsem byl dokonce vícekrát. Musím říct, že Budapešť je opravdu krásné město.
 
radim
 
 
VOJTA, NATKA, ANIČKA, TERKA a JULČA
 
Budapešť se nám opravdu zalíbila. Navštívili jsme všechny památky na našem seznamu a některé navíc i vícekrát. Moc nás toto místo překvapilo, ať už tou nádhernou architekturou, která je krásně spojena s přírodou, tak i přístupem lidí k nám.
Pracovali jsme ve sportovním centru poblíž Parlamentu. Toto místo nechala postavit sama vláda. Je to nádherná multifunkční budova. Občas jsme testovali moderní technologie této firmy, pomáhali s registrací zákazníků anebo přijímali třídy ze základních škol, které sem chodili plavat. Díky této společnosti jsme mohli zažít i bodybuilderskou akci.. Druhý týden probíhal tzv. „challenging week“, což byly čtyři sportovní dny pro žáky od 5. do 8. ročníku, každý den s jinou školou. Pomáhali jsme s organizací akce a dětem jsme také představovali jednotlivé disciplíny. Děti byly velice šikovné a málokdy se stalo, že by někdo neuměl ani slůvko anglicky, takže jsme si skvěle rozuměli. Náš pracovní „tým“ byl spolehlivý a snaživý, a navíc jsme měli opravdu milého nadřízeného, který naši práci ocenil.
 
TTT
 
 
OLIVER a ELIŠKA
 
Pracoovali jsme  v kanceláře společnosti Vimpexdrink Kft.
 
První den nás velmi překvapil. I když cesta trvala přibližně 50 minut, díky oboustranné společnosti nám rychle utekla. Ubytovali jsme se v Budě, což je část města, kde nepotkáte mnoho turistů, protože většina z nich je ubytována v Pešti. Díky tomu jsme mohli lépe nasát atmosféru místního života.
Po příjezdu do práce nás všichni, včetně pana vrátného, srdečně přivítali. Přišla si pro nás paní Suzan, která na nás měla dohlížet a odvedla nás do naší vlastní kanceláře, kde už pro nás náš kolega David připravoval počítače. Dostali jsme občerstvení a zaučili nás v programech a organizaci.
Naše práce spočívala převážně v administrativě – skenovali a digitalizovali jsme smlouvy a účetnictví firmy za posledních několik let. Pro představu se celkově jednalo o desítky tisíc papírů. Co se mi opravdu líbilo, byla důvěra, kterou v nás všichni měli, a jejich ochota poslouchat a přijímat naše návrhy na zefektivnění procesu. Ve firmě z nás měli velkou radost, protože se chtěli do digitalizace pustit už několik let a díky nám se jim to konečně podařilo.
 
Dva týdny utekly jako voda a kdyby se nás teď někdo zeptal, jestli bychom si to chtěli zopakovat, bez váhání bych řekli ano. Děkujeme škole a programu Erasmus+ za nové zkušenosti a zážitky.
Oliver Štěpánek a Thi Duong Le
 
OE