Zahraniční stáže - Španělsko

Barcelona 2022

Eraeras - fu

 

Project number: 2021-1-CZ01-KA121-VET-000007137

 

barc

Barcelona - jaké to tam bylo?

Brzy ráno jsme se skupinkou našich studentek vyrazily směr letiště do Prahy. Někdo vlakem, autem či autobusem. Dorazily všechny. Netrpělivě jsme čekaly na náš let, který proběhl na jedničku.
 
V Barceloně nás přivítalo krásné počasí a báječná atmosféra tohoto města. Až na pár drobných komplikací v dopravě jsme se dostaly do našeho ubytování Residencia Universitaria SIL v kopcích nad městem s úžasnými výhledy. Trochu jsme cestou litovaly, že jsme si sbalily tolik věcí. Po sprše, výměně oblečení a vynikající večeři už nám bylo líp. Tak jsem šli omrknout okolí a nakoupit do místní večerky. Příjemný, skoro letní večer, jsme zakončily na terase s výhledem na noční Barcelonu.
 
V pondělí dopoledne proběhla informativní schůzka s Mercedes a Laurou z Bamosu, při které se studentky dozvěděly kde budou pracovat.Anet a Sabča se spolu se mnou a Mercedes rozjely do Montessori školky v centru města. Ostatní děvčata se rozjela do hostelů. V HostelOne Batló bude Zuzka s Verčou, Anička s Mončou v Hostelu One Sants a odvážná Míša sama v HostelOne Ramblas.
 
HostelOne je síť hostelů s osobitou atmosférou a přístupem ke klientům. A co budou mít děvčata na starost? Péči o hosty, přípravu programů, prohlídky města a veškerou administrativu kolem ubytování. Jak se jim bude dařit, uvidíme v příštích dnech. Po práci je taky potřeba se odreagovat a pobavit. Protože moře dnes na koupání nevypadalo, zajely jsme konečně obhlédnout nejnavštěvovanější místo v Barceloně, a to chrám Sagrada Família. Je ještě hezčí než na Instagramu:-) A abychom v práci neumřely hlady, zašly jsme si pro něco na zub. Hned nám bylo s plnými taškami jídla veseleji.
 
A je tu další pracovní den. Každá z děvčat má začátek pracovní doby různý. Anet a Sabča začínají už od 8. Jejich pracovní náplní je digitalizace přijímacích formulářů dětí, které nastoupí v září do školky. A aby to neměly tak jednoduché, jsou celé ve španělštině, což třeba Anet vůbec nevadí, protože španělsky umí.
 
Míša, Anička, Monča, Zuzka a Verča dnes pomáhaly provázet turisty . Po práci si většina zajela do centra, buď za nákupy nebo se jen tak toulat místními uličkami. Kolem osmé večerní nás čeká vynikající večeře, na kterou se všichni moc těšíme. Teď to vypadá, že tu jen jíme, ale na jídlo během dne není moc času. Taky se rády sejdeme a popovídáme si o tom, co jsme za ten den zažily. A že to někdy stojí za to. Velkoměsto má plno nástrah a pracovní tempo je zde taky trochu jiné než u nás. No, tak já jdu na tu večeři, zjistit, o čem vám budu zítra psát.
 
A máme tu pátek. První pracovní týden utekl jako voda. Stihly jsme moře, památky, restaurace, procházky i nákupy. Cesty hromadnou dopravou jsou také zajímavé. Ve Španělsku totiž stále platí nošení roušek v dopravních prostředcích. I když je pátek třináctého, naštěstí se nám nic strašného nepřihodilo. Čas tu plyne tak nějak pomaleji. Vlastně ho ani moc neřeší, snídaně, kterou očekáváte na sedmou hodinu se teprve chystá, my nestíháme vypít horké kafe a sníst teplé pečivo. Běžíme na metro, abychom zjistily, že nám právě ujelo, čekáme na další a pak běžíme dál. Všichni na ulici na nás divně zírají. Jsme jediné letně oblečené a spěcháme. Když si dáváme svačinu, ostatní teprve snídají. A když chceme přejít ulici, musíme zásadně na červenou. Večer jsme unavené z práce i z celodenního chození, tady to ale teprve ožívá. Párty až do ranních hodin tu jsou každý den. Ještě, že bude víkend a my se můžeme přizpůsobit pomalému tempu španělského života.
 
Po náročném pracovním týdnu jsme si mohly konečně odpočinout. V sobotu jsme měly zajištěný vstup do modernistického parku Guell, vytvořeném známým architektem Antoni Gaudím. Cestou zpět jsme si nakoupily pár suvenýrů a dárků pro naše rodiny. V neděli po snídani jsme se rozhodly vylézt na blízký kopec, kde se nachází známé Tibidabo. A protože jsme nechtěly utrácet za lanovku, šly jsme pěšky. Docela jsme se cestou zapotily, ale výhledy stály za to. Na zpět jsme se ale vmáčkly do přeplněného minibusu a byly jsme rády, že sedíme. Víkend nám utekl strašně rychle a v pondělí se nikomu nechtělo zpět do práce. Na dovolenkovou atmosféru se tady totiž rychle člověk adaptuje. Horší je to obráceně. Každý den se nám otepluje a dokonce i Španělé nechali bundy a šály doma. Takže hurá na pláž.
 
Druhý týden utekl jako voda a je tu pátek, poslední pracovní den našich stáží. Všechny holky to zvládly na výbornou. Musím říct, že jsme si to tu opravdu užily. I když začátky byly těžké, každá z nich musela překonat řadu překážek nejen pracovních, ale i sociálních kontaktů s cizími lidmi, navíc ještě španělsky mluvícími.
 
Já jsem ještě dnes stihla navštívit školku Kinder Barcelona, kde pracují Sabča a Anet. Měla jsem možnost nahlédnout do anglické skupiny pro děti od 4 měsíců do dvou let. A jaké tu na mě čekalo překvapení? Jedna z učitelek, Edita, je z Brna, žije tu necelý rok. Tak až tu holky zůstanou na dlouhodobou stáž, mají se na koho obrátit. Přece jen Češka rozumí našim problémům lépe. Také mohou kontaktovat Lauru nebo Mercedes z Bamosu. S nimi jsem se rozloučila včera na final meeting, kde jsme vyřídily veškeré dokumenty a probraly, jak se nám tu líbilo. Barcelona je určitě jedno z míst, kam bychom se znovu vrátily. Atmosféra tohoto města je úžasná, každý si tu najde, co ho zajímá, moře, pláže, architekturu, parky, restaurace a nekonečno dalších možností. No a my jdeme pomalu balit kufry. Zítra nás čeká poslední den a ráno v neděli odlétáme do Prahy.
 
Libuše Andrlová
 
Feedbacky stážistek:
 
Vážená paní ředitelko,
moc Vás zdravíme z prosluněného srdce Katalánska. Po dvou náročných hodinách letu jsme konečně dorazily na barcelonské letiště! Již po samotném příletu nás čekala první výzva – dostat se z letiště s těžkými zavazadly až na naše ubytování, které rozhodně není nejblíže. Vysoké teploty, těžké kufry a strmé kopce byly našimi úhlavními nepříteli. Ale nakonec jsme vše zvládly a dostaly se na místo, které se pro nás dvě stane na tři měsíce domovem. Ubytování nás velmi mile překvapilo. Pokoje jsou hezky zařízené, jídlo je chutné a personál je neskutečně vstřícný, i když většina z nich mluví pouze španělsky.
 
Další den jsme se poprvé vydaly do naší nové práce. Pracujeme ve španělské školce Montessori Kinder Barcelona. Zde nás přivítala samotná paní ředitelka školky, Helena. Seznámila nás s chodem školky, s prostředím, ve kterém budeme tři měsíce pracovat a s prací samotnou. Naším úkolem doposud bylo vypracovávání tabulek s formuláři dětí pro následující školní rok a posílání e-mailů samotným rodičům. Zatím se nám v práci moc líbí a na konci týdne se dokonce půjdeme podívat za dětmi do školky, kde se nás ujme učitelka z České Republiky, žijící v Barceloně.
 
Mimo práci stíháme navštěvovat spoustu krásných zákoutí a míst malebné Barcelony. Jsme tu sice teprve týden, ale i za takto krátkou dobu jsme stihly procestovat polovinu Barcelony. Viděly jsme například nejznámější dominantu města – Sagrada Familia. Dále také park Güel, Vítězný oblouk, Kostel svatého srdce na hoře Tibidabo, Barcelonskou katedrálu a spoustu dalších krásných míst.
 
Nemůžeme uvěřit, že na takto krásném místě strávíme celé tři měsíce a chtěly bychom Vám moc poděkovat za tuto příležitost!
 
S pozdravem,
Anet a Sabča
s a a
 
Pracuji v hostelu One Ramblas a nemohla bych být spokojenější. Narazila jsem na skvělý a neskutečně energický kolektiv. I přestože jsem šla do hostelu úplně sama na sebe, neměnila bych. Nutí mě to používat angličtinu a vykomunikovávat věci občas i rukami (například když mi vypadne slovíčko)
 
I když je to v určitých momentech náročné, ty krásné zážitky zde převažují.
Měla jsem možnost vydat se na prohlídku okolo Sagrady Familie s průvodcem specializovaným přímo na Barcelonu, prohlédnout si park Güell, navštívit spousty kostelů a vydat se na pláž. 
 
Neskutečně moc děkuji za to, že můžu být součástí tak skvělého pobytu s ještě skvělejšími lidmi. 
 
S pozdravem z Barcelony
Michaela Kvasničková
míša
 
 
Pracuji v hostelu One Sants s Aničkou a mojí nadřízenou je Anna, která je velice milá a vždy ochotná pomoct. Mojí náplní je veškerá hotelová administrativa, ale také doprovázím hosty na denní aktivity, například jsem s nimi šla na prohlídku historické části Barcelony, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí. Dále jsme v rámci naší práce navštívili s hosty Bunkers del Carmel, což je vyhlídka města na starých bunkrech, ze které máte Barcelonu jako na dlani.
 
Ve volném čase jsem již několikrát navštívila pláž, a dokonce se párkrát vykoupala v ledovém moři. Zatím si to tu velice užívám a jsem velmi vděčná, že jsem měla tu příležitost se sem podívat.
 
S pozdravem
Monika Havlíčková
monika hav
 
Zdravím z překrásné Barcelony. Pracuji na recepci v hostelu, který se jmenuje Hostel One Batlló. Někdy také vedu hosty na prohlídky po městě. Ze začátku jsem měla velký strach, protože jsem nevěděla, co vše bych měla očekávat, ale to mě po chvíli přešlo. V hostelu jsou ubytování lidé z každého koutu světa, takže angličtinu si procvičuji každý den. Moji spolupracovníci jsou velice míli a příjemně mě přivítali, takže jsem si práci velice oblíbila. Ve volném čase jezdíme s holkami na nákupy nebo si zajedeme po práci na pláž. Barcelona se mi během týdne velice zalíbila a mrzí mě, že tento týden už jí opustíme. Chtěla bych poděkovat za tak úžasnou příležitost.
 
Veronika Judová
veronika jud
 
Posílám vám pozdrav z  Barcelony. Zpracovávám prezentace pro společnost Bamos, která nás tu má na starost a upřímně mě to baví mnohem víc. Každý den mám vytvořit minimálně dvě prezentace se základními informacemi o firmách pro budoucí stážisty, kteří k nim půjdou pracovat. Dál ještě vyhledávám firmy různého zaměření a zapisuji jejich kontaktní údaje do tabulek. Tato práce se může zdát jednoduchá, ale více než 6 hodin vkuse u počítačové obrazovky dokáže způsobit třeba to, že se mi po práci už nechce ani chodit ven, jak jsem vyčerpaná.
 
Naštěstí nádherné počasí je větší lákadlo než spánek a já nehodlám strávit poslední týden v Barceloně odpočinkem. Je toho tady ještě spoustu, co musím vidět.
 
S pozdravem
Zuzka   
zuzka
 

Zdravím Vás z krásné slunečné Barcelony. Pracuji s Mončou v hostelu nedaleko centra a moc mě to baví. Přjjímáme hosty, vyřizujeme telefonáty a pomáháme, s čím je potřeba, někdy i provádíme hosty po městě. V rámci naší práce jsme navštívily i místo The Carmel Bunkers, je to krásná vyhlídka na celou Barcelonu umístěná na bunkrech. Nejvíce se mi ale líbil park Guell, toto místo jsem si opravdu zamilovala. Jsem moc ráda, že tu můžu být zrovna já. Nakonec přidávám pár fotek a posílám trochu toho i Vám.
 
Anna Vomočilová
anna