Za uměním do Prahy

Za uměním do Prahy

16.6.2014 | Mgr. Jitka Tichá

Dne 11.6. 2014 jsme si s 2.A udělali výlet do Prahy.
Naším hlavním cílem byla galerie DOX, Centrum současného umění, sídlící v Praze Holešovicích.Tato soukromá galerie byla založena v roce 2008 a my jsme dostali pozvání k její návštěvě v rámci evropského projektu Škola v DOXU/ DOX ve škole.
Studenti se zúčastnili interaktivního workshopu spojeného s výstavou čínské fotografky a básnířky Liu Xia, která je manželkou významného revolucionáře a aktivisty za lidská práva Liu Xiaobo. Pražská výstava je vlastně splněným snem Václava Havla, který si přál podpořit oba manžele v boji proti totalitnímu režimu v Číně. Dokonce sám osobně jel předat petici za propuštění Liu Xiaobo z čínského vězení, do kterého se dostal po uveřejnění Charty 08 (jejíž předlohou byla naše Charta 77).
Studenti absolvovali nejprve diskuzi o problémech dnešní společnosti a lidských právech, poté shlédli výstavu fotografií, prezentovali na vybrané fotografii svůj názor na lidská práva a poté výtvarně ztvárnili svůj celkový dojem z výstavy v podobě koláží. Nechyběl ani krátký dokument o životě Liu Xia, která je v současné době držena v domácím vězení bez možnosti jakékoli komunikace se světem.
Celý program byl velmi dobře sestaven, studenti se nejen přiučili něco k tématu lidských práv, ale zkusili si i pracovat s uměleckými díly a svými pocity z nich. Na celou atmosféru dohlížely alegorické výjevy s panenkami z fotografií Liu Xia.
Mgr. Jitka Tichá