„Wer kommuniziert, lernt kommunizieren“

„Wer kommuniziert, lernt kommunizieren“

24.9.2015 | Ing. Ivana Zemanová

„Wer kommuniziert, lernt kommunizieren“-aneb Za němčinou do Německa

Uvažovali jste někdy o možnostech učitelů – jazykářů zdokonalovat se v jazykových dovednostech po ukončení vysokoškolského studia?
Já ano, učím totiž němčinu...A vnímám jako velké mínus fakt, že jazykáři nemají povinnost pravidelně absolvovat jazykové kurzy, v nichž by zdokonalovali své znalosti.

Můj sen – odjet na prázdniny minimálně na dva týdny do některé z německy mluvících zemí a žít tam bez přítomnosti češtiny se mi po 12 letech pedagogické praxe konečně splnil díky tzv. výzvě 56.
Společně s kolegyní Janou Vomočilovou jsme v první polovině srpna odcestovaly na 14-denní jazykový pobyt do bavorského Řezna (Regensburg) – nejseverněji položeného města na Dunaji.

Německo, resp. Bavorsko, jsme na ony dva týdny učinily naší domovinou, a tak jsme hovořily německy, poslouchaly Němce a vnímaly němčinu na každém rohu, četly německé noviny, časopisy, knihy, jedly „echt“ německé pokrmy a pily bavorské pivo, cestovaly jsme s „Bayern Ticketem“, abychom poznávaly krásu německých měst München, Regensburg, Nürnberg, Passau a také řek, na nichž se tato města nalézají.

Zkrátka jsme byly zcela otevřené všem impulsům, které nás mohly posunout v našich dovednostech dál, výš. Staly jsme se součástí života v Německu,zcela jsme se asimilovaly. Přínos byl obrovský, zkušenost k nezaplacení.

Jsme proto ráda, že naši studenti mají v rámci výzvy 56 příležitost vycestovat v následujících měsících do Anglie na týdenní jazykový pobyt nebo v rámci programu Erasmus na čtrnáctidenní praxi ve firmách. Přeji jim, aby dokázali maximálně využít příležitosti a užívali si Anglii a angličtinu v každém okamžiku a všemi smysly.

Jen ten, kdo komunikuje, se naučí komunikovat. S chutí do toho!

Marie Janoušková