Všechno hezké jednou končí

Všechno hezké jednou končí

11.10.2022 | Ing. Ivana Zemanová

Hola. Ani jsme se nenadáli a už je tu konec naší stáže v Barceloně. Všechno krásné rychle utíká a my se v neděli opět vrátíme zpět domů do každodenního shonu. ...

Odvážíme si s sebou ale spoustu krásných vzpomínek, zážitků, ale také zkušeností, protože o tom Erasmus je. Na začátku nás možná nikoho ani nenapadlo, jak si toto krásné město s jeho nádhernými památkami, katalánskou kulturou a přátelskými lidmi zamilujeme. Velkým plusem bylo, že jsme do Barcelony dorazili v době, kdy se slavil svátek La Merce, takže jsme měli dost času se aklimatizovat, než jsme naši stáž započali pracovně.
 
Hodili nás do vody a řekli: „Tak plav.“ A přes jazykovou bariéru, počáteční strach a obavy jsme si to tu všichni užili, ať už pracovně, tak i společně s kamarády ve volném čase. Se vším nám ochotně pomáhala děvčata z Bamosu – Laura a Ashta, na které jsme se kdykoliv mohli obrátit. Na pracovištích se studentů ujali jejich tutoři a vedle nových pracovních vztahů vznikly i vztahy přátelské. Většina z nás se zdokonalila v angličtině i španělštině. Tato zkušenost se nám bude hodit pro náš další život a věřím, že někteří se sem opět rádi vrátí.
 
Celých čtrnáct dní jsme měli krásné počasí, takže vedle pracovních povinností, kde studenti pracovali pro různé barcelonské firmy (Climatrol, Pars Tailor Hostel, Pars Teatro Hostel, Hostel One Ramblas, Pypa Print Sl., Kinder Barcelona, The Loft Hostel Barcelona, Bamos, Hostelcat), jsme prozkoumali všechna možná zákoutí Barcelony. Užívali jsme si společné výlety po práci i o víkendech. Navštívili jsme většinu známých turistických destinací, jako např. Katalánské náměstí – které je hlavním centrem Barcelony; La Ramblu - promenáda, která je dlouhá 1,2 kilometrů a spojuje Katalánské náměstí a Kolumbův památník; přístav Port Vell – vedle kterého se nacházejí známé barcelonské pláže; staré město – kde se nachází nespočet typických úzkých uliček, náměstíček a spousta dalších památek; velkolepé katedrály – Sagradu Familia, Barcelonskou katedrálu, kostel Santa Maria del Mar; nejvyšší bod v Barceloně – kopec Tibidabo se zábavním parkem a Temple Expiatori del Sagrat Cor s bronzovou sochou Ježíše Krista sochaře Josepa Mireta; skanzen Pablo Espanyol; a v neposlední řadě Španělské náměstí – které jsme měli možnost poznat ve večerním kabátě a za zvuků španělských melodii s úchvatným svátečním ohňostrojem.
 
A protože toto město je opravdu snad ještě krásnější po setmění, tak jsme se s ním rozloučili na kopci Montjuïc s hudební serenádou magické fontány.
 
Adios Barcelona
Mgr. Žaneta Chorvátová