V Anglii to bylo skvělé

V Anglii to bylo skvělé

25.6.2019 | Ing. Ivana Zemanová

Počítali jsme dny v kalendáři, pak i hodiny, minuty, sekundy, a konečně tu byl den „D“. Dlouho očekávaný zájezd do Anglie byl zahájen naskládáním kufrů a tašek do autobusu. Pak už jen rozloučení s rodiči a před námi více než dvacetihodinová cesta autobusem přes Německo, Belgii, Nizozemí a Francii. ...

Odtud z přístavu Calais jsme se trajektem přesunuli do Anglie a za ranního rozbřesku jsme se kochali bílými útesy v Doveru.  Zbývaly nám jen dvě hodiny jízdy autobusem a konečně jsme měli možnost začít prozkoumávat Londýn, který byl naším prvním cílem.

Metrem jsme dojeli do centra, kde na nás čekaly nádherné výhledy na Temži a moderní londýnskou čtvrť City s úžasnými mrakodrapy. Po procházce podél řeky následoval přesun známým double-deckerem, první nákupy u slavné katedrály Sv. Pavla a fotografováním u mostu Millennium Bridge, jsme se metrem přesunuli k pevnosti Tower, prošli se po Tower Bridge a pak po nábřeží řeky Temže, kolem makety lodí Francise Draka, kde na nás čekalo překvapení. Možnost vyjet výtahem do 35. patra v mrakodrapu Walkie-Talkie. Neskutečně krásné výhledy na celý Londýn, báječná kavárna a malá botanická zahrada s exotickými rostlinami, uchvátily každého.

Při večerním příjezdu na parkoviště, kde proběhlo rozdělení do hostitelských rodin, které se o nás měly tři dny starat, jsme byli nervózní snad nejvíc ve svém životě. Naše obavy byly úplně zbytečné. Nocleh, strava i komunikace v rodinách proběhla bez problémů, v některých rodinách byla dokonce nad očekávání příjemná atmosféra. Ráno po příjezdu na smluvené místo jsme vyjeli na jih Anglie k bílým útesům zvaným Seven Sisters a odpolední prohlídku Brightonu. Příjemnou procházkou od přímořského mola jsme došli kolem královského pavilonu, který připomíná indický Tádž Mahál, až na nákupní zónu.

Ve středu na nás čekal celodenní výlet do královského hradu Windsor a univerzitního městečka Oxford. Bohužel jsme měli stejné plány, jako mnoho dalších turistů a škol, takže jsme vystáli asi dvouhodinovou frontu a po bezpečnostní kontrole jsme si konečně mohli prohlédnout oblíbené místo královské rodiny Windsor Castle.

Poté následoval přesun do Oxfordu. Po příjezdu do tohoto malebného univerzitního města jsme ihned vyrazili na prohlídku nejrozsáhlejší koleje Christ Church College která se proslavila tím, že se v ní natáčel dnes už legendární Harry Potter.

Po tolika památkách byla zapotřebí změna. Nákupů chtiví využili  osobního volna k nakupování a ti ostatní si mohli užít atmosféru Oxfordu. Navečer jsme se vrátili k našim rodinám.

Poslední den v  Londýně jsme začali procházkou v Greenwich Park a pak se svezli lodí tzv. clipperem až k London Eye a zhlédli čtyřminutovou projekci 4D filmu, která je upoutávkou na tuto atrakci. Prohlédli jsme si Houses of Parliament, Buckingham Palace, Piccadily Circus, China Town a nakonec Trafalgar Square, kde  skoro všechni mířili  do nákupního centra. Někdo koupil oblečení, jiní knihy, někdo i svačinu na zpáteční cestu.

Když jsme se čtvrtý den loučili s našimi hostitelskými rodinami, bylo nám upřímně líto, že je už nikdy neuvidíme.

Večer jsme přijeli do přístavu Calais, odkud jsme frčeli rovnou domů. Čtyři  úžasné dny utekly jako voda, zbyla jen spousta dojmů, zážitků a krásných vzpomínek.

Děkujeme za to především skvělé průvodkyni paní Janě Hudkové a také ochotným pánům řidičům, kteří nás v pořádku dovezli zpět do našich domovů.

Mgr. Libuše Andrlová