„ŠKODOVKA“ – osvědčená značka!

„ŠKODOVKA“ – osvědčená značka!

17.12.2019 | Ing. Ivana Zemanová

I letos jsme se studenty 2. ročníku vyrazili na návštěvu společnosti ŠKODA AUTO a. s., největšího výrobce automobilů v ČR. Tentokrát se exkurze uskutečnila 11. prosince, takže oproti loňskému říjnu rtuť teploměru klesla pod bod mrazu, avšak nálada zaručeně ne. ...

Na recepci se nás ujaly dvě průvodkyně. Rozdaly nám audiopřístroje se sluchátky a bezpečnostní vesty s nápisem „VISIT“, společně jsme nasedli do našeho autobusu a vyrazili do závodu.

Areál závodu o rozloze 2,5 km2  je prakticky město ve městě a rozlohou je větší než Vatikán. Při projížďce jsme viděli nejen výrobní haly a rozsáhlá parkoviště, ale i budovu závodních lékařů, stravovací zařízení, školicí středisko Lean i komín (kde hnízdí sokoli).

Cílem prohlídky v závodě byly haly lisovny a lakovny. V roce 2017 uvedla Automobilka Škoda do provozu novou lisovací linku, která je v rámci koncernu absolutní špičkou. Kapacita nové linky je skutečně pozoruhodná.  Spořádá ročně 200 tisíc tun ocelových svitků, denně tedy zhruba 600 tun materiálu. Za rok vyprodukuje 21 milionů dílů. Dozvěděli jsme se, že jeden kus karoserie má 4 000 bodových svárů, na jednu karoserii se spotřebuje 70 metrů lepidla a výroba jednoho auta trvá 24 hodin.

Montáž jednoho pracovníka trvá 1 minutu a jejich věkový průměr je 32 let. Protože se jedná o fyzicky velmi náročnou práci, střídají se po 2-3 hodinách. Bohužel i ve Škodovce se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Situaci řeší pomocí agenturních dělníků. Důraz kladou na výběr ukrajinských vysokoškolských pracovníků. Důvod, proč vysokoškolské, nám byl vysvětlen – eliminovat kriminalitu ve městě. 

Ještě pár čísel, která by vás mohla zajímat:

  • Město Mladá Boleslav má 45 000 obyvatel.
  • Výrobní závod má 35 000 zaměstnanců. V podstatě v každé mladoboleslavské rodině se najde aspoň jeden zaměstnanec Škodovky.
  • Denně se v Mladé Boleslavi vyrobí 3 800 aut.
  • Koncern VW jich vyrobí 40 000.
  • Průměrný plat pracovníka ve výrobě je 40 000 Kč měsíčně.
  • Průměrný plat THP pracovníka je 50 000 Kč měsíčně.
  • Oběd v závodní jídelně stojí zaměstnance 25 Kč a může vybírat z 6 jídel.

Naši návštěvu jsme zakončili prohlídkou Depozitáře a Muzea ŠKODA. Dnes se tam ve své kráse lesknou vozy všech věkových kategorií.

Brzy to bude 125 let od prvních krůčků a začátků pánů Václavů Laurin a Klement. Člověk až žasne, jakou cestou prošel vývoj od prvních prototypů až po vozy s elektromotory, jako na  příklad Škoda Citigo a halami, kde je více robotů, než pracovníků.

Vývoj jde kupředu mílovými kroky…

Už teď se těšíme na další návštěvu.

 

Mgr. Saskia Leinweberová a Ing. Sylvia Řiháková