Prázdná sněmovna, plná opera

Prázdná sněmovna, plná opera

26.2.2020 | Ing. Ivana Zemanová

V listopadu jsme se s pracovníky infocentra Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky domluvili na exkurzi pro třídu 2.B. Termín? 19. únor ve 14:30. Proto jsem minulou středu vyrazili dopoledne vlakem ku Praze. ...

Netradičně jsme začali rozchodem na Národní třídě. Od kavárny Slávie vedly poté naše společné kroky po Smetanově nábřeží a Karlově mostě na Malou Stranu k  palácům Smiřických, Šternberskému a Thunovskému . Naším cílem bylo vidět jednací sál dvousetčlenného poslaneckého kabinetu - který právě nezasedal,  což se nám podařilo.

Královská cesta nás pak vedla přes náměstí Staroměstské až k "Václaváku", kde jsme si v 18:15 dali sraz "pod koněm", než společně zavítáme do nádherně  zrekonstruované Státní opery, kde jsme měli tu čest prožít, pod dirigentskou taktovkou Enrica Dovica, milostný příběh kurtizány Violetty Valéra (Jana Šrejma Kačírková) a Alfreda Germonta (Richard Samek) v opeře Giuseppe Verdiho La traviata, jejíž libreto vzniklo podle románu Alexandra Dumase ml. Dáma s kaméliemi.

Jde o příběh o Marii Duplessis, slavné kurtizáně a idolu pařížské společnosti 40. let 19. století. Verdi vytvořil vlastně vůbec první významné operní dílo na současný společenský námět. Nejen tento fakt byl nepřijatelný pro publikum při premiéře v roce 1853 v Benátkách: diváci byli i šokováni, že hlavní role je v této opeře určená kurtizáně, jež je navíc vykreslená jako kladná postava. Takže premiéra skončila naprostým fiaskem. Ale už brzy poté Verdiho Traviata slavila první triumfy a dodnes patří k nejoblíbenějším repertoárovým titulům.

Velký úspěch slavila "česká" La travita pod vedením Enrica Dovica v Japonsku.

Úžasem nás naplnila nejen krása Verdiho hudby...nezapomenutelné zůstanou pro všechny žáky 2. B scény druhé části opery, díky nimž si tento žánr oblíbili.
 
Mgr. Marie Horváthová Janoušková

prg4prgprg1prg3