Pozdrav z Německa od naší absolventky nás potěšil

Pozdrav z Německa od naší absolventky nás potěšil

18.5.2018 | Ing. Ivana Zemanová

Vážená paní ředitelko,
.... čas neuvěřitelně běží, 28.5. 2018 tomu bude přesně 10 let ode dne, co jsem na Trading Centre složila úspěšně zkoušku dospělosti. V ten den jsem byla velmi šťastná, že jsem to zvládla a asi jako nemalá část jiných úspěšných absolventů jsem měla pocit velkého vítěžství. Zkouška nebyla jednoduchá, ale to byl teprve začátek všeho, startovní můstek k dalším životním krkům a rozhodnutí, které mne v uplynulých 10-ti letech potkaly. ...

 

Na čas strávený na Vaší střední škole velice ráda vzpomínám, bylo to moc pěkné a pestré období, studentský život bez ne až tolika starostí. Během 4 let jsem na Tradingu získala mnoho informací a znalostí nejen jazykových ale také ekonomických, kterých jsem mohla využít i v jiném vzdělávacím systému, nejenom v tom českém. K tomu se dostanu v následujících řádcích...

Po absolvování maturity jsem se rozhodla pro studium němčiny a společenských věd na univerzitě v Olomouci, kde jsem zjistila, že tudy asi cesta nepovede a bude to chtít získat jazykové zkušenosti mimo Čechy, a jak to v životě bývá, v té době jsem potkala mého současného životního partnera, což mé rozhodnutí pro život za hranicemi ještě urychlilo.

Po příchodu do SRN jsem absolvovala jazykové kurzy a začala pracovat. Vzhledem k tomu, že jsem se v krajině Bodamského jezera citíla dobře, rozhodla jsem se podat přihlášku na ekonomické studium. Ke studiu jsem byla přijata a studium ekonomiky se zaměřením na zdravotnický systém (Gesundheitsökonomie) se mi podařilo úspěšně dokončit. Během praktického semestru, který jsem absolvovala na krajském zdravotním odboru, jsem se věnovala projektu, který se týkal nákladů na technickou údržbu vodovodní instalace ve veřejných zařízeních v okrese Ravensburg, Oberschwaben. Práce na tomto projektu byla časově velmi intenzivní a moje pochybnosti o kvalitě a získaných výsledcích byly nemalé. Opak se stal pravdou, výsledky mého projektu byly prezentovány na vědeckém kongresu veřejné správy v roce 2016 v Reutlingen a tyto výsledky zaujaly Robert Koch Institut v Berlíně - spolkový institut pro vědu a výzkum natolik, že moje studie byla uveřejněna v odborném listě (epidemiologisches Bulletin) v říjnu 2016. Toto se pro mě stalo velikou odměnou o oceněním mé půlroční práce.

Ekonomické znalosti, které jsem získala na TC, jsem mohla často využít i během studia v SRN a to především v oblasti účetnictví, financí, podnikové ekonomiky a práva, i když jsem studovala v německém jazyce, přesto mi ekonomický základ z TC velmi pomohl a velmi často jsem si při přípravě na zkoušky vzpomněla na pana profesora Ing. Kaláška.

Do absolvování studia jsem pracovala jako personální referentka ve středně velké firmě, která se zabývala ambulantní péčí. Po ukončení vysoké školy jsem se rozhodla pro změnu zaměstnání a nový směr. Získala jsem místo na odborné univerzitní klinice u Kostnice, kde pracuji na pozici asistentky vedení nemocnice.

Tímto bych chtěla poděkovat nejen Vám, paní ředitelko, ale i všem bývalým profesorům za velmi dobré a kvalitní vzdělání. Přeji Vám i celému pedagogickému sboru především mnoho zdraví a duševní pohody, hodně úspěchů a stále více motivovaných studentů.

Všem Vašim současným a budoucím studentům přeji mnoho úspěchů nejen ve studiu na TC, ale také v životě a můžete mi věřit, že maturitou to vše teprve začíná. Každá cesta, která se Vám bude zdát být trnitá, někam vede. Snažte se být úspěšní, ale zůstaňte stát nohama na zemi...

Srdečně Vás zdravím,

Vaše Veronika Rábová