Osvětim

Osvětim

20.10.2011 | TC

V pondělí 10. října 2011 se někteří naši studenti zúčastnili zájezdu do polské Osvětimi. Na vlastní oči jsme spatřili největší koncentrační tábor ve Třetí říši (Auschwitz - Birkenau). Prohlídka zahrnovala návštěvu dvou částí tábora: Osvětimi I - kmenový tábor a Osvětimi II - Březinky.
Podle Státního muzea Auschwitz - Birkenau v tomto táboře zahynulo 1,1 milionu lidí, z nichž přibližně 90 % byli Židé ze všech evropských států.
Každoročně tábor navštíví přibližně 700 tisíc lidí.
Je důležité mít hrozby fašismu neustále na paměti.


V pondělí 10. 10. 2011 jsme se zúčastnili exkurze do koncentračního tábora Osvětim a od něj 3 km vzdáleného vyhlazovacího tábora Březinka. Areálem nás provázel zajímavý výklad paní průvodkyně, který nám přibližoval osudy více jak 1,1 milionu lidí, kteří tu našli smrt (většina obětí byla zavražděna v plynových komorách areálu Auschwitz II plynem Cyklon B, smrt ostatních byla způsobena systematických hladověním, nucenými pracemi, absencí zdravotní péče, individuálními popravami a "lékařskými experimenty" pod vedením "Anděla smrti" Josefa Mengela). Nejednoho z nás překvapila hrůznost, která se tu odehrávala, a počet nashromážděných věcí (boty, kufry, nádobí, vlasy,...). Myslím si, že pro všechny účastníky to byl nezapomenutelný zážitek a zamyšlení se nad současnou i "nedávnou" historií.
Tereza Blažková, studentka 4. B