K samotnému programu jsme se připojili přes youtube a vše bylo zpestřeno díky aplikaci Mentimeter. V průběhu programu totiž účinkující pokládali různé otázky a my jsme na ně díky této aplikaci mohli odpovídat a tím se také zapojit. A dokonce jsme se mohli my sami ptát na otázky, které nás zajímali a na konci na ně vždy někdo odpověděl.
Na začátku nás moderátor seznámil s celým projektem a s tím, jak bude celý program probíhat. Následně si pozval prvního hosta, kterým byl dopravní expert Martin Bednář, který mluvil o různých dopravních nehodách. Ukázal nám i různé statistiky. Například, které druhy nehod jsou nejčastější.
Jedním z hlavních témat byly také mobilní telefony za volantem. To mě docela překvapilo, protože jsem si popravdě nemyslela, že je to až takový problém. Jednou z dalších věcí, které dělaly tento program zajímavějším, byly ukázky simulovaných nehod. Ty se potom pouštěly i zpomaleně a ke každé věci nám řekli, proč se co děje a co je na tom špatně. Také se mi líbilo, že se nemluvilo jen o tom, jak dopravní nehody řešit, ale také jak jim předcházet.
Dalším z hostů byl psycholog a drogový expert Ivan Douda. Co se týká jeho výkladu, tak mě nejvíce zaujalo, co všechno se dá za volantem považovat za drogu. Myslím tím věci, které jsou normálně legální a ani se za drogy nepovažují. Například různá antidepresiva, prášky na spaní a podobné věci. Také se rozebíralo to, jaký má dopravní nehoda dopad na psychiku člověka. Ať už toho, který nehodu zavinil anebo třeba na pozůstalé oběti nehody.
Další host, Ondřej Rechner, probíral různé druhy nehod a chování na silnici. Musím uznat, že některé ty simulované nehody vypadaly opravdu děsivě. Také jsem se dozvěděla řadu věcí, o kterých jsem do té doby neměla ani tušení, že existují. Například jsem neznala žádné z pravidel, která by se měla dodržovat v rámci rozestupů mezi vozidly. A co se týká odpovědí všech hlasujících, tak mě překvapilo, kolik lidí si nezapíná v autě pásy.
Posledním hostem byl záchranář Alan Mejstřík, jehož vystoupení mě zaujalo asi nejvíce. Zhlédli jsme ukázku dopravní nehody, kde bylo ukázáno, jak správně přivolat první pomoc. Také mě překvapilo, že co se týká případů, ke kterým záchranná služba vyjíždí nejčastěji, tak dopravní nehody nejsou na prvním místě. Nejběžnějšími výjezdy jsou ty k běžným věcem, jako jsou infarkty nebo třeba mozkové příhody. Také jsem se dozvěděla o aplikaci Záchranka, kterou jsem do té doby neznala. Jedná se o aplikaci, kterou můžete použít v případě, že potřebujete rychle zavolat pomoc. Stačí aplikaci otevřít, stisknout tlačítko a dojde k odeslání nouzové zprávy s vaší přesnou polohou a zároveň dojde k okamžitému vytočení čísla 155.
Na konci programu zbyl čas na zodpovězení posledních otázek. Oproti ostatním programům na toto téma, které jsem zatím viděla, byl tento rozhodně nejlepší. Hlavně nejlépe zpracovaný. Opravdu mohu říct, že jsem si z něho něco odnesla a rozhodně by mi nevadilo se ho zúčastnit i podruhé.
Lucie Kolaříková, studentka 2. ročníku