Nauč se podnikat už na střední

Nauč se podnikat už na střední

22.9.2021 | Ing. Ivana Zemanová

Martin Vítek, zakladatelem " Soutěž & Podnikej" a předseda správní rady Nadačního fondu vzdělávání a podnikání, poctil svou návštěvou studenty 3. ročníku. Soutěž & Podnikej vznikla na základě jeho zkušeností při studiu na DePaul University v Chicago, IL. ...

Smyslem, posláním a cílem tohoto podniku je podnítit žáky, aby nejen začali přemýšlet o svých nápadech, ale především jednat. Tím se začnou lišit od ostatních, budou mít navrch, protože většinu lidí zabrzdí strach, neochota překonávat překážky, které s sebou nese každá výzva. Z žákovského snu se ovšem může stát úspěšný podnikatelský projekt. 

Martin Vítek vedl žáky  k poznání formou hry, při níž měli jednotlivci během 30 sekund nominovat pětici svých nejlepších a nejhorších nápadů. 

Následovala změna formace - vznikly pětičlenné týmy, které ve vymezeném časovém intervalu hledaly mezi všemi nápady členů družstva ten nejlepší a nejhorší. O jejich základní charakteristiku se podělily s ostatními. Mezi ty nejhorší byly nominovány: felicie s nejsilnějším motorem (na světě?), záchod, který dělá vše za vás, hrnek z řas, který se rozpustí, když do něj něco nalijete, a květinářství v garáži.

Výzvu představoval další úkol, při němž se nejhorší nápad jednoho týmu posunul do sousední skupiny, která jej měla proměnit v nápad nejlepší.

Děvčata se rozhodla pro felicii, která se stane pojízdnou kavárnou "pofelíme ve felině", cestující napříč Českou republikou. 

Z hrnečku řas se stalo "E-K-O"- značka pro energetický kvalitní oběd. Z řas bude vyrobena nejen nádoba, ale i samotný pokrm, navíc s ryze českými příchutěmi - svíčková, knedlo-vepřo-zelo, guláš. Nepřipomíná Vám to trochu amarouny ze seriálu Návštěvníci?

Květinářství v garáži se proměnilo v "rozkvetlou bombu" - elektrobus se solárními panely osázený květinami. Ty čistí vzduch a jimi vyprodukovaným kyslíkem by se mohly plnit i kyslíkové bomby.

Ze záchodu, který vše dělá za vás, žáci vymysleli obdobu toalety pro kosmonauty, kterou by používali řidiči kamionů.

K čemu setkání Martina Vítka u "třeťáků" sloužilo? Primárně k seznámení se s projektem Soutěž  & podnikej. Žáci se však navíc učili adaptaci na cizí nápad a samozřejmě i týmové práci. Seznámili se s negativním brainstormingem, aby byli schopni změnit způsob uvažování z "jak to udělat nejlépe" na "jak to zhoršit". I takto lze najít řešení. Cesta k úspěchu není rovná jako přímka, naopak se stáčí, klikatí a možná na svém konci se lehounce napřímí.

Do akce Soutěž  & podnikej se žáci mohou přihlásit do 6. října 2021. S rozvíjením jejich nápadu jim v průběhu soutěže mohou pomoci zkušení mentoři, experti. Možná se jim  podaří navázat na úspěch trojice našich kreativních studentek, které se do projektu zapojily ve školním  roce 2018/2019. Petra s Jarkou se v pardubickém regionálním finále s projektem CatCafé umístily na výborném druhém místě a Eliška s projektem Catering Rejman získala cenu publika.

Mgr. Marie Horváthová Janoušková