Do Londýna na zkušenou, do Litomyšle zkušen(ějš)í

Do Londýna na zkušenou, do Litomyšle zkušen(ějš)í

22.1.2018 | Ing. Ivana Zemanová

Období jednoho školní roku je označováno hned dvěma letopočty. Na naší škole v těchto dnech bilancujeme část patřící roku 2017. Pomyslný vrchol dění v životě školy představovaly stáže v londýnských firmách, které absolvovali na přelomu listopadu a prosince naši studenti v rámci evropského programu Erasmus +. Máte představu, jak se připravuje zahraniční stáž? ...

ZÁŘÍ: Získáváme grant, který pokrývá veškeré náklady spojené se stáží v Británii, ať se jedná o letenky, dopravu po Londýně, ubytování, stravování, pojištění.

ŘÍJEN: Kupujeme letenky. S nejlepší nabídkou přichází Ryanair, tak doufáme, že se piloti této aerolinky stihnou vrátit z nucené dovolené a do Londýna i zpět naše žáky s jejich pedagogickým doprovodem spolehlivě dopraví.

LISTOPAD: Letecká společnost Ryanair potvrzuje, že se všechny rezervované lety uskuteční. Oddechneme si. Žáci obdrží kapesné ve výši 264 € a 26. 11. odlétají z Brna. V britské metropoli je čekají první dny v cizím prostředí. Každý den nám chodí pozdravy a v nich ohlasy, zkušenosti, zážitky. Je jasné, že se všichni s novou situací sžili a popasovali jako schopní dospělí lidé.

PROSINEC: 11.12. jsou všichni zpátky ve škole. „Tak co, jaké to bylo?“ zajímá nás. „Do Anglie jsem jela zjistit, jaký je britský život. Taková testovací mise před studiem ve Spojeném království. Život tam se mi líbil. Práce ve firmě byla jednoznačně přínosem,“ shrnuje poznatky maturantka Anička. Spolužačka Anna má radost, že zvládla cestování po Londýně. „V práci jsem poznala skvělé lidi. Rodina, u níž jsem bydlela, byla sympatická. Ráda jsem strávila čas v Londýně,“ líčí nadšeně.

Studentka Denisa považuje Erasmus + za šanci získat pracovní zkušenosti a zdokonalit svůj mluvený projev v cizím jazyce před maturitou a jazykovými zkouškami FCE. Maturantka Vivien dodává: „Anglie mě naučila být sebevědomá, zodpovědná, připravená na různé životní situace.“

Po návratu převládá spokojenost, a proto je jasný i názor ředitelky školy Ivany Zemanové: „Z Londýna si studenti odváží cenné zkušenosti, skvělou položku v CV, lepší angličtinu i větší sebedůvěru. Vždyť ne každý může v 17 či 18 letech říct, že má za sebou stáž v oboru v cizojazyčném prostředí. Přiznávám, že jsem pyšná, jak dobře si všichni vedli.“

Harmonogram závěru roku 2017 bude na TC možné aplikovat i na úvod roku 2018. Čeká nás nově stáž ve městě na Dunaji. Ano, naši studenti vyrazí v dubnu do Vídně. Máme se na co těšit. Máte-li chuť, podívejte se na náš web a seznamte se osobně s reportážemi ze života stážistů.

Mgr. Marie Janoušková