Pozdrav od Nikči z Barcelony

Pozdrav od Nikči z Barcelony

4.11.2022 | Ing. Ivana Zemanová

Posílám pozdrav po prvním měsíci stráveném v nádherném městě Barcelona. Nikdy bych nevěřila, že bych tuto šanci dostala, ale stalo se tomu tak. Do poslední chvíle mi nedocházelo, že se ve svých 16 letech odloučím od všeho, na co jsem byla doposud zvyklá - mých přátel, rodiny, školy a koníčků. ...

V okamžiku, kdy jsem se ocitla na letišti a loučila se se všemi s myšlenkou, že se ke nim vrátím až v prosinci, jsem o sobě začala trochu pochybovat a přemýšlet, jestli jsem se nepřecenila. Po prvním měsíci mohu říct, že tomu tak není. Měla jsem to štěstí, že první dva týdny v Barceloně jsem byla ubytovaná v residenci, kde bylo o vše postaráno. Jídlo bylo vždy na talíři a jediná moje starost byla se včas dostat na metro, abych nepřišla pozdě do zaměstnání, které mi bylo přidělené.

Pracuji v centru v hostelu, kde nás velmi rychle přijali mezi sebe a protože zde pracují lidé jen o pár let starší než já samotná, je stále o čem si povídat. Zajímavý fakt - ani jeden zaměstnanec není španělské národnosti, tudíž si navzájem máme stále co vyprávět. Po dvou týdnech nás ale přemístili do čtvrti, kde jsme předtím ještě s Baruš nebyly. Měly jsme strach, protože jsme jsme měnily naši čtvrť, která byla plna krásných vil a kde všichni byli moc milí, za takzvaně “normálnější“ čtvrť, kde jsme poznaly pravou Barcelonu. V našem nynějším ubytování už je opravdu vše na nás. Z připravených snídaních na stole, obědů v lednici a teplých večeří v jídelně se stal nákup, který máme připravený před dveřmi každý čtvrtek a přemýšlení, co z daných surovin můžeme uvařit za obědy na celý týden. Za mne je toto mnohem lepší, nejen, že nabudeme zkušeností v jazyku, znalosti kultury jiné země nebo praxe v našem oboru, ale díky práci se posuneme i v osobním rozvoji a v životě samotném. Vždy jsem byla zvyklá přijít domů ze školy a na plotně bylo navařené jídlo, prádlo bylo vyprané, nádobí se stačilo naskládat do myčky a toto vše jsem brala automaticky. Nádobí za nás nikdo neumyje a ani nenavaří.

Přes víkendy chodíme dívat na různé památky, ale naše nejoblíbenější aktivita je navštěvování místních kaváren a přitom probíráme, co se přes týden stalo. Celý první měsíc mi utekl a musím říct, že se mi tu opravdu líbí a těším se, co nás ještě příští dva měsíce čeká. Tuto příležitost bych za nic nevyměnila a jsem opravdu vděčná, že zrovna já měla toto štěstí si vyzkoušet život tak trochu jinak i v takto mladém věku. Je to zkušenost, která mi jistě ovlivní život do budoucna.

Posílám mnoho pozdravů. 
Nikča

nikča