Finský kůň

Finský kůň

26.11.2019 | Ing. Ivana Zemanová

Pondělní odpoledne věnovali někteří žáci kultuře. Vyrazili v rámci abonentního cyklu na divadelní představení do Klicperova divadla v Hradci Králové. Hrála se hořká a místy drsná komedie finské autorky Sirkku Peltola, u které se všichni hodně a často smáli. ...

Hra Finský kůň je první částí volné trilogie, jejímž druhým dílem je Do garsonky s Máti nejdu a třetím Teplokrevníci. Celá trilogie sleduje osud rodiny Kotalových ve Finsku po vstupu země do EU.Na chátrajícím statku žijí tři generace. Pole se nezelenají, zvířata z chlévů a stájí mizí. Nakonec odchází i ten poslední kůň. Vládne tu absurdita. Touha po seberealizaci člověka ztroskotává na obtížné mezilidské domluvě a na nutnosti dodržovat nespočet nařízení, včetně těch, která diktuje EU.

 
 
Hrdinové hry Lassi a jeho syn Kai se rozhodnou zbohatnout prodejem koňského masa na Sicílii. Zajistí lotyšského řidiče kamionu, který zvířata z Finska na Sicílii převeze. Ovšem kamion má nehodu, kterou zavinila Lassiho přítelkyně, která maluje madony a vyzná se v umění. Maso z uhynulých zvířat je třeba zachránit. Lassi opatří pultový mrazák a maso schová v něm, ovšem zbytek rodiny netuší, že v mrazáku mají maso z vlastního koně. Lassiho přítelkyně se jede omluvit do Lotyšska řidiči. Zjistí, že se jedná o dirigenta, který si příležitostně přivydělává jako řidič kamionu.
Kai si pořídí motorku, "harleje", po kterém touží, ovšem stále jsou potřeba peníze, a tak se sáhne na mátiny úspory na funus, schované v palčáku v mikrovlnné troubě. Jakmile to máti zjistí, konstatuje, že nemůže chcípnout, protože prachy na funus jsou fuč, ale je fajn, že mikrovlnka funguje. Nejčastějise v ní ohřívají masové kuličky z koně, s nímž orával ještě její muž, po kterém má i ten palčák na peníze.
Lassi má dceru, která má úkol připravit webové stránky obce, na které dostali dotace. Jako pozadí si zvolí letitý obraz visící v mátině světnici. Lassiho přítelkyně zjistí, že je na něm vyobrazen orající Tolstoj a jeho autorem je sám Ilja Repin. Svitne naděje, že rodina konečně přijde k penězům. Ovšem i tato jiskřička zhasne v okamžiku, kdy Lassiho dcera donese do světnice dva koně vystřižené z obrazu, protože jinak se jí na monitor nevešli.
A pak je tu ještě obálka s dopisem z ministerstva zemědělství, které od Lassiho požaduje návrat celé výše dotací. Lassi na jaře totiž nezkotroloval hnůj, který vyvezl na pole.
Závěr přestavení zdobí příchod ministerských úředníků a vpád členů sicilské mafie.
 
A co je ten finský kůň?
 
Finský kůň je jediné ve Finsku vyšlechtěné koňské plemeno známé pod anglickým názvem Finnish Universal. Využívá se jako tažná síla v dopravě, lesnictví a zemědělství, ale důstojně obstojí i jako závodní kůň v různých typech dostihů.
 
Mgr. Marie Horváthová Janoušková