Čtyřlístek

Čtyřlístek

25.4.2017 | Ing. Ivana Zemanová

Jistě víte, že
…je jeden z nejznámějších a nejdéle česky vycházejících komiksů, mezi českými dětmi se podle průzkumu v roce 2014 jedná o komiks nejoblíbenější. Komiks vychází od roku 1969 a jeho ilustrátorem a prvním autorem je Jaroslav Němeček, většinu scénářů v prvních desetiletích psala Ljuba Štíplová...

Seriál má čtyři hlavní hrdiny, žijící ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, která se nachází u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem. Předlohou pro Třeskoprsky byly severočeské Doksy, v jejichž blízkosti má autor komiksu Jaroslav Němeček chalupu. Rybník Blaťák pak symbolizuje Máchovo jezero, hrad Bezzub zase blízký Bezděz.

Jistě nevíte, že

v prosinci 2016 měla v Klicperově divadle v Hradci Králové premiéru divadelní hra, v níž se diváci setkají s Myšpulínem, Fifinkou, Pinďou a Bobíkem. Kultovní záležitost pro generaci, která vyrůstala v 70. – 80. letech, zdramatizoval David Drábek.

Jak se mu dílo vydařilo, jsme měli tu čest vidět 24. 4. 17. Jednalo se o poslední představení v rámci abonentního cyklu pro studenty SŠ.

Těšíme se na další divadelní sezónu a na další premiéry a inscenace. Za spolupráci a realizaci děkujeme paní učitelce Haně Honzíkové.

Mgr. Marie Janoušková