Co vše se dá stihnout za tři měsíce?

Co vše se dá stihnout za tři měsíce?

6.1.2023 | Ing. Ivana Zemanová

To přesně byla moje otázka před odletem na stáž do Barcelony.
Člověk by si řekl, že je to dlouhá doba a že nebudu pomalu vědět, co s volným časem, ale opak je pravdou. ...

Je až neskutečné, jak to rychle uteklo. Je to jako včera, co jsem do kufru balila poslední potřebnosti a nyní se vracím zpět do Čech. Pořád si v hlavě přehrávám, co se vlastně stalo, že jsem v šestnácti letech odletěla na 3 měsíce daleko od domova. Nějako mi to stále nedochází, jak skvělá příležitost se právě MNĚ naskytla.  

Stáž mě neposunula pouze v jazyce, ale taky v osobním životě. Doteď jsem byla zvyklá mít vše naservírované pod nosem, když se naskytl nějaký problém, hned byl někdo nablízku na pomoc. Ve Španělsku jsem byla ale na vše “sama“ a bylo potřeba se postarat sama o sebe.  

Jsem otevřená se učit novým věcem, ale strach jsem stále měla. Byl to přece jenom takový malý krok do neznáma. Doposud jsem byla zvyklá chodit pouze do školy a v létě na brigádu, nikdy jsem ale neměla tu povinnost chodit do práce tři měsíce v kuse.

V Barceloně jsem pracovala jako recepční v hostelu. Když jsem poznala své kolegy, hned jsem věděla, že v práci rozhodně nuda nebude. Sedli jsme od první chvíle a začali jsme se velmi sbližovat. Tím, že každý z nás byl jiné národnosti, bylo si stále co vyprávět. Se vším mi rádi pomohli a doufám, že jsme se neviděli naposledy.  

Barcelona je krásné město se spoustou možností. Vždy bylo co dělat a když se mi nic nechtělo, tak jenom to uvědomění si, že mám takové štěstí, že tu můžu být, bylo dostačující. Byla jsem se ale podívat i na místa, která nejsou zas tak známá. Navštívila jsem několik okolních měst, která, kdybych vám je ukázala, nebudete věřit, že jsou jenom pár minut vlakem od Barcelony. Byl to úplně jiný svět. Navštívila jsem spoustu kulturních míst a gastronomické zážitky také nesměly chybět. Barcelona jako město není zas tak veliké, velice rychle jsem se zorientovala v systému dopravy a ke konci už jsem věděla, jak se kam dostat bez pomoci internetu.

Myslím si, že jsem za tu dobu stihla poznat Barcelonu velmi dobře. Velmi dobře jsem ale poznala i sama sebe, protože jsem byla v úplně jiném prostředí a v úplně v jiných podmínkách, než doma. 

Kdyby mi někdo položil otázku, zda bych si tuto zkušenost zopakovala, ani chvíli bych neváhala. Celá stáž je neskutečná příležitost a veliký zážitek, který se zkrátka nedá odmítnout. Splnilo to všechna moje očekávání a mnohem více. Jsem za vše neskutečně moc vděčná a v životě na toto všechno nezapomenu. 

„Účelem života je žít ho, vychutnávat zážitky v maximální míře, dychtivě a bez obav hledat novější abohatší zážitky.“                                        

Nikola Šplíchalová, studentka 2. ročníku