Byli jsme ve „Škodovce“

Byli jsme ve „Škodovce“

25.10.2018 | Ing. Ivana Zemanová

V roce 1895 založili Václav Laurin a Václav Klement společný podnik na výrobu a opravu jízdních kol. Jejich první společně postavené kolo se jmenovalo „Slavia“. Až v roce 1905 přichází s prvním prototypem automobilu. V roce 1925 dochází ke spojení se Škoda Plzeň. A od roku 1991 patří Škoda do vlastnictví skupiny Volkswagen. ...

Dne 24. října 2018 jsme navštívili společnost ŠKODA AUTO a. s., největšího výrobce automobilů v České republice. Hlavní závod nalezneme v Mladé Boleslavi, kde pracuje okolo 21 000 zaměstnanců. Vyrobí zde přibližně 2 500 aut denně. Další dva výrobní závody v ČR jsou v Kvasinách a ve Vrchlabí. Automobily značky Škoda se vyváží do více než 100 zemí světa. Zajímavou informací pro nás bylo, že automobily Škoda se vůbec nevyváží do Japonska a USA.

Naše exkurze začala v listovně plechů, pokračovala na montážní lince Octávií, Karoqů a Kodiaqů, kde se s vysokou precizností pracuje na kompletaci automobilů. V Muzeu Škodovky jsme zhlédli modely historických vozů, vývoj značky – od zakladatelů L & K a jejich prvních jízdních kol až po budoucnost mobility.

Bonusem pro všechny účastníky zájezdu byla možnost vyzkoušet si jakékoliv auto v „plné palbě“, které si zaměstnanci můžou za výhodných podmínek pořídit formou operativního leasingu.

Nejvíc se nám líbil Kodiaq, ale na ten se čeká až 12 měsíců, tak jsme se raději vrátili do Litomyšle autobusem.

 

Adéla Svobodová  + Ing. Sylvia Řiháková