Anthropoid

Anthropoid

7.2.2017 | Ing. Ivana Zemanová

V pondělí 6. února zhlédli studenti v litomyšlském kině film Anthropoid.
Snímek Anthropoid vychází ze skutečného příběhu vojenské operace za druhé světové války, jejímž cílem byl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Heydrich byl po Hitlerovi a Himmlerovi třetím nejvýznamnějším mužem Třetí říše, hlavním strůjcem Konečného řešení a vůdcem nacistických okupačních sil v Československu...

Vražedné a brutální působení tohoto muže, přezdívaného "pražský řezník", přimělo spojenecké síly v Londýně k naplánování přísně tajné mise pod krycím jménem Operace Anthropoid.
Film sleduje osudy dvou vojáků českého zahraničního odboje, Josefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří provedou v prosinci 1941 výsadek do své okupované vlasti. Vybaveni jen omezeným množstvím informací se musejí v nacisty okupovaném a uzavřeném městě spolehnout na pomoc hrstky lidí zapojených do domácího odboje. Během příprav a samotné realizace přicházejí postupně morální dilemata,začnou umírat nevinní lidé a přicházejí první zrady.
Hrdinské činy, které se navždy zapsaly do historie a ovlivnily chod dějin, je důležité  si připomínat a hlavně nezapomínat.

Mgr. Marie Pecháčková