Informace k exkurzi

Informace k exkurzi

2.11.2015 | Ing. Ivana Zemanová

Informace k exkurzi:
OSVĚTIM, WIELICZKA – 11. 11. 2015
Termín – středa 11. 11. 2015
Sraz na aut.nádraží Litomyšl – 4:45 hod. ráno, vlastní autobus
Osvětim – příjezd cca 9:30, prohlídka od 10 hod, délka trvání 3,5 hodiny.
Přejezd do Wieliczky (min. 1hod, vzít si svačinu na oběd do autobusu)
Wieliczka – příjezd cca 15 hod, prohlídka od 15:30 hod.
Cena vstupného – 500Kč autobus, 130Kč Osvětim, 270Kč Wieliczka + cestovní pojištění, které zařídí škola (částka bude upřesněna)
Co si vzít s sebou?
Občanský průkaz / pas, kapesné – polská měna - zlotý, svačina, pití, teplé oblečení (v solných dolech bude chladno), deštník/pláštěnku
Co je třeba udělat tento týden?
Do středy 4. 11. je třeba doplatit zbytek peněz – 400 Kč - p. uč. Chválová.
Informace o památkách
Auschwitz – Osvětim - byl komplex německých nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů fungující během druhé světové války v Němci okupovaném Polsku.
Tábor získal svůj název podle německého názvu nedalekého polského města Osvětim a jeho část podle vesnice Březinka, která leží přibližně šedesát kilometrů západně od Krakova. Tábor byl Německem zřízen na základě příkazu Heinricha Himmlera ze dne 27. dubna 1940. Původně byl určen pro Poláky (inteligence, odbojáři), ale v létě roku 1941 nacisté rozhodli, že právě zde dojde ke konečnému řešení židovské otázky (Holokaust).
Podle Státního muzea Auschwitz-Birkenau v tomto táboře zahynulo 1,1 milionu lidí, z nichž přibližně 90 % byli Židé prakticky ze všech evropských států. Většina obětí byla zavražděna v plynových komorách areálu Auschwitz II plynem Cyklon B; smrt ostatních byla způsobena systematickým hladověním, nucenými pracemi, absencí zdravotní péče, individuálními popravami a „lékařskými experimenty“.
Solný důl Wieliczka se nachází pod městem Wieliczka v blízkém okolí Krakova. Byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do prvního desetiletí 21. století, kdy byla z důvodu vysokých nákladů těžba soli ukončena. Patří k nejstarším světovým solným dolům vůbec a je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Důl je 327 m hluboký. Celková délka chodeb dosahuje 300 km, přičemž veřejnosti je zpřístupněno přibližně 2 % z celkové délky chodeb. Všechny chodby se rozprostírají celkem na devíti úrovních, které jsou propojeny buď velkými komorami, speciálními tunely, či šachtami a výtahy.Turisté si zde mohou prohlédnout 3,5 km dlouhou trasu, která zahrnuje prohlídku soch historických i mýtických postav, vytvořených z kamenné soli. Kromě skutečného a vědeckého vysvětlení vzniku rozsáhlých solných ložisek je také návštěvníkům přiblížena i pověst o vzniku dolu, spojená se středověkými panovníky polskými a uherskými.
Mgr. Marie Chválová