Saint-Gobain - historie a současnost

Saint-Gobain - historie a současnost

13.10.2016 | Ing. Ivana Zemanová

7. října jsme byli na exkurzi v litomyšlské firmě Saint-Gobain Adfors. Zhlédli jsme prezentaci o její historii a o tom, co firma vyrábí. Dozvěděli jsme se, že Ludvík XIV., na popud svého ministra financí Colberta, založil sklárnu Manufacture des Glaces, která měla ve výrobě skla předčít konkurenční Benátky.  Zajímavostí je, že král Ludvík udělil jistému Monsieur du Noyer, blízkému Colberta, královský patent poskytující mu výhradní právo na výrobu „zrcadlového skla" a tím vlastně začala historie Saint-Gobain...

Zámek ve Versailles navštíví miliony návštěvníků, aby mohly obdivovat 357 zrcadel v Zrcadlovém sále, které Saint-Gobain vyrobil jako jednu ze svých prvních zakázek. Také jsme se dozvěděli, že v České republice najdeme 2 závody - v Litomyšli a v Hodonicích. Firma vyrábí skelné vlákno a perlinky. Po prezentaci jsme se oblékli do reflexní vesty, dostali jsme brýle, špunty do uší a bezpečnostní čepice. Prošli jsme celým závodem a měli jsme možnost vidět, jak se  skelné vlákno a perlinka vyrábí.


Adéla Svobodová, 2.R
v1

v2

v3

v4

 

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.