Zahraniční jazykové kurzy

V rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost se nám podařilo získat finanční prostředky na zahraniční jazykově poznávací zájezd do Anglie pro 20 studentů, zahraniční jazykový kurz v Německu pro 2 učitele a stínování na zahraniční škole pro 1 učitele.

op

Naše zážitky z Anglie

Londýn

Za angličtinou do Londýna: Týden v britské metropoli měli studenti zadarmo.

Londýn – město, kde se v jedinečném mixu mísí tradice s moderní dobou. Kde můžete natrefit na kultury z celého světa a přesto je všude cítit typicky britská atmosféra. Právě tam vyrazilo na necelý týden 21 studentů soukromé školy TRADING CENTRE v Litomyšli. A díky penězům z Evropské unie byl celý výlet zadarmo.

Když Ministerstvo školství vyhlásilo výzvu na dotaci na jazykové kurzy v zahraničí, nebyl důvod váhat. Taková příležitost se nemusí hned tak opakovat. O evropské peníze byl mezi českými školami velký zájem. Dokonce tak velký, že v jednu chvíli cestovní kanceláře nestíhaly pokrývat poptávku škol, které dotaci od Ministerstva dostaly. Nakonec ale vše dobře dopadlo, a tak se skupina studentů Tradingu na podzim vydala právě do anglické metropole. Kromě prohlídky města bylo na programu také studium s rodilými mluvčími.

Londýn je město, které své návštěvníky nepřestává bavit. Před Národní galerií stojí početný dav. Prakticky denně tu totiž vystupují pouliční umělci, které si svým talentem nezadají ani s malíři, jejichž díla na zdech galerie. Často do svého vystoupení zatáhnout i přihlížející, což si na vlastní kůži vyzkoušely i naše studentky. Od ikonického Trafalgarského náměstí je to asi 10 minut pěšky do čínské čtvrti, která vypadá tak trochu jako jiný svět. O odsud je to zase kousek na náměstí Piccadilly, které víc než cokoliv připomíná New York.

Tam také studenti dostávají rozchod. My jako dozor hlavně doufáme, aby se v tom mumraji neztratili a úspěšně se vrátili na místo srazu. Kromě nás s námi autobusem jela i skupinka zhruba desetiletých dětí a jak konstatovala naše průvodkyně – „Kdybychom je rozpustili tady, tak už je nenajdeme.“ Naši studenti jsou naštěstí šikovní, není s nimi skoro žádná starost a je na ně v zásadě spoleh. Víme, že i když se někde ztratí, tak se bez problémů zvládnou místních zeptat na cestu.

Druhý den si ráno zajedeme do Brightonu – města na jižním pobřeží Anglie. I zde mají studenti volno – většina z nich neomylně míří do Primarku – módního řetězce, který je znám svými nízkými cenami. Odpoledne už je čas výuky. Studenti tráví dva dny po sobě celkově 9 hodin s rodilými mluvčími – Zachem a Lolitou. Drobná asiatka je z našich žáků nadšená – a ti jsou zase na oplátku nadšení Lolitou. Prváci se se Zachem sžívají trochu složitěji a někteří prohlašují, že až teď doceňují paní učitelku angličtiny na Tradingu.

Celkově si ale všichni zájezd užívají. Anglie nám připravila pro sebe netypické počasí – slunce a jasnou oblohu. Až poslední den se dostavuje typická mlha, které nám ale nijak nekazí zážitky z památek jako je katedrála svatého Pavla, pevnost Tower nebo slavný Tower Bridge. Londýn se navíc bude Tradingu držet i v následujících měsících. V listopadu se sem totiž chystají třeťáci a čtvrťáci – ale ne jako turisté a studenti, ale jako stážisté. Protože kde je lepší získávat pracovní zkušenosti, než v jednom z největších finančních center světa. I oni budou mít celý pobyt zadarmo, díky dotaci, kterou naše škola dostala z Evropské unie. Věříme, že tuto příležitost využijí na plno.


Znalost jazyků a zkušenosti ze zahraničí pokládáme na naší škole za ohromně důležité, obzvlášť v dnešním čím dál víc propojeném světě. Proto se budeme i v budoucích letech našim studentům snažit otevřít tyto možnosti.

Ing. Ivana Zemanová

Anglie, Německo, Slovensko - do zahraničí na zkušenou

Učit formou, která žáky zaujme a zabaví, která je motivuje pro další studium a sebevzdělávání, chuť neustále zdokonalovat svoje profesní kvality odborné, metodické a didaktické – tak si většina z nás představuje přístup dobrého učitele. Samozřejmě by se měl také neustále vzdělávat, aby dokázal reagovat na nové trendy během celé své profesní kariéry. Musí jít s dobou, musí na sobě pracovat, protože bez dobrého kantora dobrou školu neuděláte.

Tento fakt si plně uvědomují i pedagogové na soukromé střední škole TRADING CENTRE v Litomyšli, kteří využili nabízené možnosti a vycestovali do zahraničí načerpat inspiraci a zkušenosti. O své zážitky z pobytu v Německu se podělili Marie Janoušková a Jana Vomočilová, učitelky německého jazyka, které se v Německu účastnily zahraničního jazykového kurzu pro učitele, a Martin Klejch, učitel matematiky, který odjel stínovat na Slovensko.

londýnslov

 

 

Za němčinou do Německa aneb „Wer kommuniziert, lernt kommunizieren“

Uvažovali jste někdy o možnostech učitelů – jazykářů zdokonalovat se v jazykových dovednostech po ukončení vysokoškolského studia?

Mnozí učitelé cizích jazyků mají sen – odjet během prázdnin minimálně na dva týdny do zahraničí a žít tam bez přítomnosti češtiny. Němčinářkám z Trading Centre se po mnoha letech pedagogické praxe konečně splnil. Obě kantorky v první polovině srpna odcestovaly na čtrnáctidenní jazykový pobyt do bavorského Řezna – nejseverněji položeného města na Dunaji.

„Německo, resp. Bavorsko, jsme na ony dva týdny učinily naší domovinou, a tak jsme hovořily německy, poslouchaly Němce a vnímaly němčinu na každém rohu, četly německé noviny, časopisy, knihy, jedly „echt“ německé pokrmy a pily bavorské pivo, cestovaly jsme s „Bayern Ticketem“, abychom poznávaly krásu německých měst Mnichov, Řezno, Norimberk, Pasov a také řek, na nichž se tato města nalézají,“ podělila se o své zážitky Marie Janoušková, která vyučuje německý jazyk dvanáctým rokem a uvítala by možnost vyjet studovat jazyk do zahraničí častěji.
„Zkrátka jsme byly zcela otevřené všem impulsům, které nás mohly posunout v našich dovednostech dál, výš. Staly jsme se součástí života v Německu, zcela jsme se asimilovaly. Přínos byl obrovský, zkušenost k nezaplacení,“ dodává Jana Vomočilová.

jmjm2jm3jm4

Maturita z matematiky v Česku a na Slovensku

V říjnu absolvoval další pedagog vzdělávací pobyt na Slovensku na Gymnáziu duklianskych hrdinov ve Svidníku. Martin Klejch vyučuje na Trading Centre matematiku. Zúčastnil se mnoha hodin náslechů, tzv. shadowingu, v 1. - 4. ročníku. Průběh výuky pak se svými slovenskými kolegy konzultoval.

„Slovenský vzdělávací systém je velmi blízký českému. Výchozím dokumentem jsou vzdělávací programy – rámcový a školní. Žáky na Slovensku čeká také státní maturita, která se od té naší liší. Maturanti z matematiky píší centrálně sestavený test, k tomu musí složit i ústní část maturitní zkoušky z matematiky, a to před tříčlennou komisí, která se skládá z předsedy maturitní komise, zkoušejícího a přísedícího. Slovenští maturanti navíc mají ústní část maturitní zkoušky rozdělenou do více dní, nač v Čechách nejsme zvyklí,“ přibližuje realitu na Slovensku Martin Klejch. Zaujala ho i větší provázanost jednotlivých kapitol učiva, možnost volby předmětů v posledním ročníku studia, aby se maturanti mohli intenzivně připravovat na přijímací zkoušky na vysokou školu.

mat

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.